Krejt-kah-pak

Pranvera Hyseni bën zbulimin e rëndësishëm astronomik

Astronomja e njohur kosovare, Pranvera Hyseni, e cila tashmë veçse e ka dëshmuar suksesin e saj në fushën shkencore të astronomisë, së fundmi përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka njoftuar se ajo dhe Hap Griffin kanë bërë zbulimin preliminar të një asteroidi, përcjell KultPlus.

Hyseni poashtu ka njoftuar se vrojtimi për këtë zbulim të ri në shkencë, është kryer në tetor të vitit të kaluar, mirëpo konfirmimi është pranuar mbrëmjen e kaluar.

Më poshtë gjeni statusin e plotë të Hysenit.

Mbrëmë kam pranuar lajmin që kam bërë zbulimin preliminar të një asteroidi bashkë me astronomin dhe mikun tim të ngushtë, Hap Griffin. Ne kemi arritur të shohim këtë trup qiellor përmes të dhënave që kemi pranuar nga observatori i Haëaiit, i cili posedon një teleskop me aparaturë prej dy metrash. Vrojtimi ynë është kryer në Tetor të vitit të kaluar, mirpo konfirmimin për zbulimin e këtij trupi qiellor e kemi pranuar tek mbrëmë nga IASC – International Astronomical Search Collaboration.

Aktualisht, Asteroidi ka një madhësi të dukshme prej 25 magnitudë, që do të thotë se distanca mes tij dhe nesh është rritur që nga momenti kur është gjetur. Unë personalisht ndjehem e përmbushur dhe jashtëzakonisht e lumtur që për herë të parë kam arritur të jem pjesë e një zbulimi të një trupi qiellor që nuk është parë asnjëherë nga askush më parë.

Ps: Qendra për trupa të vegjël qiellor, Minor Planet Center, i ka dhënë këtij trupi qiellor një përcaktim të përkohshëm, 2020 SS13, mirpo ne si ekipë do të kemi mundësinë ta pagëzojmë atë me një emër që do ta zgjedhim së shpejti. / KultPlus.com